top of page

MUDR. KAREL NOVOTNÝ, Ph.D.

MUDr. Karel Novotný

Je držitelem licence všeobecné, cévní chirurgie, cévní sonografie.

Je dlouholetým členem české lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Kardiovaskulární společnosti, Angiologické společnosti a podiatrické sekce Diabetologické společnosti. Je držitelem oprávnění zkoušet atestace z cévní chirurgie. Pracuje řadu let jako vedoucí cévní chirurgie Kliniky kardiovaskulární chirurgie FN Motol. Je dlouholetým odborným asistentem II. Lékařské fakulty, kde se stará o výuku cévní chirurgie.

Absolvoval několikaměsíční stáž na prestižních klinikách ve Spojených státech. V roce 1994 Klinika kardiovaskulární chirurgie St Episcopal Hospital Houston, Texas. V roce 2004 Klinika vaskulární chirurgie Mayo Clinic, Rochester.

Je autorem kapitol do několika monografií, řady odborných článků a v roce 2014 publikoval vlastní monografii: Ambulantní operace křečových žil, oceněnou Linhartovou cenou.

Životopis ZDE

Zajímavost

Autor je průkopníkem larvální terapie u chronických nehojících se ran. Larvy Bzučivky zelené se úspěšně používají k čištění nehojících se defektů. Podrobně viz naše stránky: www.larvy.cz

 

O práci

Jako kluk jsem chtěl být truhlářem. Taky vždycky mě bavilo podívat se „pod pokličku“, jak, se co vyrábí. Rozhodnutý studovat medicínu jsem byl od svých 13 let. Ležel jsem se žloutenkou na infekci a hrozně jsem chtěl porozumět doktorům, o čem si na vizitě povídají. Začínal jsem na traumatologii-ortopedii, představoval jsem si, že budu vracet lidi do života po úrazech a haváriích. Cestami života jsem se dostal ale k cévní chirurgii, a to v době kdy se víc amputovalo, než rekonstruovalo.

Dnes je klasická doba bypassů a otevřené chirurgie dávno za svým vrcholem. Vývoj technologií umožňuje zúžené či uzavřené tepny otevřít nafouknutím balónu, vložením výztuže, rozpuštěním sraženiny a řadou dalších vymožeností.

Těší mě, že mám možnost i tyto výkony osobně provádět.

Založit vlastní kliniku, vyzkoušet si, jak se spolehnout jen sám na sebe, mě napadlo po první stáži ve Spojených státech. V roce 1994 nebylo v ČR zvykem operovat křečové žíly ambulantně. Tak jsme se do toho se ženou pustili.

O sobě

Rodinné zázemí, žena, děti a dnes i vnuci jsou pro mne hlavním motorem, který mě udržuje v chodu a pohání vpřed.

Rád čtu, miluju českou historii.  Jsem nenapravitelný kutil, do všeho se montuju, stavím a zpravuju. Díky kamarádům jsem propadl námořnímu jachtingu. Se stejnou partou přátel jezdíme už léta lyžovat, divokou vodu a chvíle rozptýlení mi přináší i pánské výpravy na kolech a spaní pod širákem.

bottom of page